X EDYCJA

X International Film Festival
in Olsztyn „Prison Movie"
11-13.10.2022 r.

LAUREACI

X INTERNATIONAL FILM FESTIVAL IN OLSZTYN

„PRISON MOVIE” 2022

Statuetki Dobrego Łotra otrzymali:

GRAND PRIX

Produkcja profesjonalna
LUDOVICA ANDO & EMILIANO AIELLO Fortezza (Fortress)

GRAND PRIX

Produkcja amatorska
MARTA PIETRZYK Pasja wolności

Nagroda za walory resocjalizacyjne

MARCIN MIKITA Miód wielokratowy

Alternatywne Spojrzenie

PIOTR BIELIŃSKI Uwięziona

Nagroda Specjalna

THOMAS A MORGAN Waiting for Mamu

Nagroda Specjalna

KAMIL SZYMAŃSKI Git

Nagroda Specjalna

TADEUSZ CHUDY Sfora

X INTERNATIONAL FILM FESTIVAL IN OLSZTYN

„PRISON MOVIE” 2022

Filmy zgłoszone na Festiwal „Prison Movie” w roku 2022

Opisy filmów pochodzą z Kart Zgłoszeniowych

Tytuł filmu
O CZŁOWIEKU, KTÓRY SIĘ PIĘKNIE UŚMIECHAŁ

Rok produkcji: 2016
Czas: 4:49
Rodzaj filmu: film dokumentalny
Scenariusz: Tomasz Wiśniewski
Reżyseria: Tomasz Wiśniewski
Muzyka: Beate Schutzman Krebs

Opis filmu:
Od autora: W albumie fotografii niemieckiego żołnierza z okresu okupacji niemieckiej natrafiłem na zdjęcie więzienia w Nowym Sączu.

Tytuł filmu
WYCIECZKA

Rok produkcji: 2017
Czas: 18:41
Rodzaj filmu: film dokumentalny
Scenariusz: Tomasz Wiśniewski
Reżyseria: Tomasz Wiśniewski

Opis filmu:
Niegdyś studenci, dziś dorośli ludzie, którzy odwiedzili
więzienie, w którym przebywali w okresie stanu wojennego.

Tytuł filmu
NAUKA CIERPLIWOŚCI

Rok produkcji: 2017
Czas: 10:20
Reżyseria: Marcin Pawlukiewicz
Scenariusz: mjr Andrzej Bujkowski Kierownik Działu Terapeutycznego
Zdjęcia: Marcin Pawlukiewicz
Muzyka: Galimadjaz Trio

Opis filmu:
Terapia dla osób uzależnionych w Areszcie Śledczym w Suwałkach. Głosami terapeutów oraz ich podopiecznych film opisuje codzienne życie oddziału terapeutycznego oraz zmagania z chorobą osób, uzależnionych od alkoholu oraz środków odurzających i substancji psychotropowych, przebywających w izolacji penitencjarnej.

Tytuł filmu
NIEBIESKI SZALIK

Rok produkcji: 2021
Czas: 7:15
Reżyseria: Jola Wiszniewska / Jacek Suwor Scenariusz: Jola Wiszniewska
Zdjęcia: Jacek Suwor
Muzyka: Joanna Kondrat
Realizacja: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie

Opis filmu:
Terapia dla osób uzależnionych w Areszcie Śledczym w Suwałkach. Głosami terapeutów oraz ich podopiecznych film opisuje codzienne życie oddziału terapeutycznego oraz zmagania z chorobą osób, uzależnionych od alkoholu oraz środków odurzających i substancji psychotropowych, przebywających w izolacji penitencjarnej.

Tytuł filmu
JAZZ W WIĘZIENIU

Rok produkcji: 2016
Czas: 13:42
Rodzaj filmu: reportaż
Reżyseria: Bożena Olechnowicz
Scenariusz: Bożena Olechnowicz
Zdjęcia: Jarosław Gula
Muzyka: Improwizacje jazzowe kompozytor i wykonanie Leszek Możdżer czas: 5:36
Realizacja: Oddział TVP S.A. w Gdańsku

Opis filmu:
Reportaż z akcji „Niebieski szalik”, która była elementem Międzynarodowej Kampanii przeciw Przemocy ze Względu na Płeć. Akcja została zorganizowana przez Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie w grudniu 2021 roku. Dziergane przez kilkadziesiąt osób niebieskie szaliki były symbolem walki z przemocą domową. Finałem akcji był cichy „Niebieski Koncert Przeciwko Przemocy”, zorganizowany przez Joannę Kondrat z zespołem. Odbył się I O grudnia 2021 roku w Kinie Studyjnym Awangarda 2.

Tytuł filmu
O PRZYJAŹNI

Rok produkcji: 2021
Czas: 08:31
Reżyseria: Eugeniusz Gordziejuk
Scenariusz: Eugeniusz Gordziejuk
Zdjęcia: Tomasz Kaźmierczak
Muzyka: Robert Morawski
Produkcja: EgoFILM Ewelina Gordziejuk

Opis filmu:
,,O przyjaźni” to opowieść filmowa o przemyśleniach na temat relacji międzyludzkich osadzonych w ZK w Koszalinie. Co to jest przyjaźń, jakie ma znaczenie, jak ona jest rozumiana przez naszych bohaterów oraz czy przyjaźń jest ważna – o tym wszystkim dowiemy się z filmu. Na te proste na pierwszy rzut oka lecz ważne pytania opowiadają osadzeni w zakładzie karnym.

Tytuł filmu
UWIĘZIONA

Rok produkcji: 2021
Czas: 20:00
Reżyseria: Piotr Bieliński
Scenariusz: Piotr Bieliński
Zdjęcia: Marek Kita, Jan Barszczewski
Realizacja: Dziekan Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego dr hab. Krystyna Doktorowicz, prof. UŚ

Opis filmu:
Batory to chłopak w ciele dziewczyny. Poznajemy go, kiedy odbywa karę pozbawienia wolności w Areszcie Śledczym Warszawa Grochów za nagminną jazdę kolejką miejską bez biletu i uderzenie chłopaka swojej byłej dziewczyny. Batory oprowadza nas po swoim świecie – świecie złożonym z krat i zamkniętych pomieszczeń.

Tytuł filmu
FORTEZZA/ FORTRESS

Rok produkcji: 2019
Czas 1:12:00
Reżyseria: Ludovica Ando and Emiliano Aiello Scenariusz: Ludovica Ando, Emiliano Aiello with the participation of the prisoners actors
Zdjęcia: Stefano Tria
Muzyka: Andrea Pandolfo
Producent: Emiliano Aiello

Opis filmu:
W całości nakręcona w więzieniu Civitavecchia. Więźniowie są zarówno bohaterami, jak i współautorami Fortezza, jest reinterpretacją jednej z najważniejszych powieści XX wieku: „Tatarskiego Stepu” Dino Buzzatiego. Trzech żołnierzy przybywa do samotnego garnizonu wojskowego, który nie pełni już żadnej funkcji obronnej. Tutaj czas stoi w miejscu i jest naznaczony rygorystycznymi przepisami, dynamiką władzy, zakorzenioną bezczynnością i nawykami. Na próżno czekając na wroga, który nie nadejdzie, oficerów wojskowych pochłania z jednej strony potrzeba nadania znaczenia temu pobytowi, a z drugiej potrzeba oparcia się przyciąganiu, jakie na nich wywiera to miejsce.

Historia filmu:
Festa del Cinema di Roma 2019; Międzynarodowy Festiwal Filmowy Rotterdam 2020; Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Szanghaju 2020; FICLO – Międzynarodowy Festiwal Filmu i Literatury Olhao 2020; Bogocyna 2021; Novos Cinemas – Festival Intemacional de Cinema de Pontovedra 2020; Pune Międzynarodowy Festiwal Filmowy; Filmfest Brema; NICE – Nowe włoskie kino Evants; ŁADNA Rosja; Kino Made in Italy – Ateny; Laceno d’Oro; Festiwal Filmowy w Valdarno; Międzynarodowy Festiwal Cine Austral; MATIFF – Matera Art. Międzynarodowy Festiwal Filmowy (wyróżnienie specjalne); Festiwal Filmowy Fluvione (najlepszy pierwszy film fabularny).

Tytuł filmu
WAITING FOR MAMU

Rok produkcji: 2013
Czas: 40:00
Rodzaj filmu: dokument
Reżyseria: Thomas A Morgan
Scenariusz: NA
Zdjęcia: Dan Chen
Muzyka: Alex Seaver

Opis filmu:
W niektórych częściach świata dzieci, których rodzice trafiają do więzienia i którym brakuje innych opiekunów, są zamykane wraz z rodzicami. Ten pouczający dokument opowiada o tym, co oznacza dla dziecka dorastanie w więzieniu i jaka jest nadzieja na lepsze życie. ,,Waiting for Mamu” śledzi światowej sławy pracownicę socjalną i laureatkę nagrody CNN Hero of the Year 2012, Pushpę Basnet, założycielkę centrum rozwoju dla dzieci, które w przeciwnym razie dorastałyby za kratkami w jej rodzinnym Nepalu.

Historia filmu:
Film wygrał 20 festiwali na całym świecie. Pushpa została Bohaterem Roku CNN w 2012 roku i Super Bohaterem dekady w 2015 roku. Ciąg dalszy będzie miał miejsce w roku 2023. Zdobywca nagrody publiczności dla najlepszego krótkiego dokumentu na 2013 r. Traverse City Film Festival Director’s Choice Best Humanitarian Film (documentary) na 2014 Sedonalntemational Film Festival, Audience Award Wmner for Best Documentary bort na 2014 Sedona International Film Festival, Jury Award Best Documentary na 2014 San Diego Film
Festival, Audience Award Best Documentary na 2014 San Diego Film Festival, Officia! Selection Sarasota Film Festival 2014.

Tytuł filmu
WOLNI POECI

Rok produkcji: 2016
Czas: 15:53
Rodzaj filmu: Dokument
Reżyseria: Izabela Szukalska
Scenariusz: Izabela Szukalska
Zdjęcia: Sławek Chudowski
Muzyka: Krzysztof Skrzypczak
Producent: TVP 3 Katowice

Opis filmu:
Czy poezja może służyć człowiekowi za murami więzienia? Bohaterem reportażu jest Wojciech Brzoska, utytułowany poeta i jednocześnie kapitan Służby Więziennej, na co dzień zatrudniony w katowickim Areszcie Śledczym.

Historia filmu:
2017 – nominacja w Ogólnopolskim Konkursie Reportażu Melchiory – Inspiracja Roku.
2017 – wyróżnienie w Ogólnopolskim Festiwalu sztuki Faktu.

Tytuł filmu
OSADZENI W WOLNOŚCI

Rok produkcji: 2020
Czas: 29:00
Rodzaj filmu: Reportaż
Reżyseria: Karol Górski
Scenariusz: Karol Górski
Zdjęcia: Karol Górski
Muzyka: Karol Górski

Opis filmu:
,,Osadzeni w wolności” – to historia byłego więźnia Sylwka, który rok wcześniej opuścił zakład kamy po wieloletnim wyroku. To opowieść o wyjątkowej przemianie, zderzeniu z nową rzeczywistością
i ludziach, którzy pomagają wykluczonym ze społeczeństwa. Projekt powstał w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa
Narodowego – ,,Kultura w sieci 2020″.

Tytuł filmu
LUTHER (USA)

Rok produkcji: 2002
Czas: 22:34
Reżyseria: Chad Wesley Smathers
Scenariusz: Chad Wesley Smathers
Zdjęcia: Brenton Oechsle
Dźwięk produkcyjny: Joseph Vnuck
Producent wykonawczy: Nick Vujicic
Producenci: Chad Wesley Smathers, Jay Harvey

Opis filmu:
Na podstawie prawdziwej historii. Opowieść o mężczyźnie, który odnalazł cel w więzieniu. Luther Collie został aresztowany w 2002 roku, a od momentu publikacji tego filmu przebywa za kratkami już od 20 lat. W 2015 roku rozpoczął własną posługę pod nazwą ,,More Change Project”, w ramach której prowadzi konferencje ze  współwięźniami. Pracuje teraz jako powiernik dla stanowych służb porządkowych pomagając im w utrzymaniu porządku. Luther Collie opuści więzienie w 2024 roku.

Tytuł filmu
CAINE

Rok produkcji: 2020
Czas: 01:03:40
Rodzaj filmu: Dokument
Reżyseria: Amalia De Simone
Scenariusz: Amalia De Simone
Zdjęcia: Amalia De Simone, Simona Petricciuolo
Muzyka: Assia Fiorillo

Opis filmu:
„Caine” to historia kilku kobiet przebywających w więzieniu. Autorką dokumentu jest Amalia De Simone dziennikarka śledcza (nominowana do nagrody Cavaliereal. Merito della Repubblica przez Prezydenta Sergio Mattarellę za wkład w walkę z mafią). Dokument został nakręcony zgodnie z dziennikarskim punktem widzenia autorki reżyserki Amalii De Simone, która znała wiele historii więźniów, ponieważ od czasu do czasu przeglądała wiadomości o przestępczości. Amalia De Simone i Assia Fiorillo przez wiele miesięcy uczęszczały do żeńskich zakładów karnych Fuorni Salamo i Pozzuci, proponując eksperyment: dzielenie się historiami i godzinami spędzonymi w więzieniu oraz konstrukcję piosenki napisanej przez wiele rąk, która staje się autentyczną historią kontrowersyjnego i pełnego pasji miasta, Neapolu. Opowiadanie o indywidualnym życiu więźniów na przemian z codziennymi scenami więziennymi otwiera się na historię terytorium, jego problemów, jego piękna i przekleństwa. Ulica, szara strefa niektórych dzielnic, nieuchronność pewnych przeznaczeń, życie przestępcze, skrucha, macierzyństwo, przykład (na dobre i na złe), miłość i dystans, gniew, odkupienie, homoseksualizm, więzienie i prawa człowieka, samotność, melancholia, możliwości i brak możliwości, zejście do piekła lub zmartwychwstanie: to niektóre z tematów, które pojawiają się w tej podróży, w której muzyka jest przewodnikiem i momentem katarktycznym.

Historia filmu:
Dokument został wyemitowany późnym wieczorem przez Rai3 w piątek 3 lipca z okazji „Doc 3 – II cinema del reale”. Nagrody: Festiwal Praw Człowieka – Napoli Festiwal Cortodino Prezentacje (Włochy): Brescia – Fili Da Riannodare, International Journalism Festival Perugia, Sorrento – Fondazione Sorrento, Rovigo – Amnesty International, Norcia – Estate Nursina, Meta Di Sorrento.

Tytuł filmu
BUIO (DARKNESS)

Rok produkcji: 2021
Czas: 15:00
Reżyseria: GIULIO MARONCELLI
Scenariusz: Gabriella lndolfi
Zdjęcia: Giulio Maroncelli
Muzyka: Mario Donpero Perrone

Krótki film z osadzonymi aktorami z więzienia w Velletri (RM)
– „Scenari Futuri” Projekt 2021, ze wsparciem ze strony Regione Lazio. Dyrektor: Giulio Maroncelli, Trener aktorów: Chiara Cavalieri. Produkcja: Fort Apache Cinema Teatro, przy wsparciu Regione Lazio, we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości – Departament Administracja zakładów karnych – CasaCasa Circondariale di Velletri, Garante dei diritti delle.

Opis filmu:

Grupa mężczyzn żyje od dłuższego czasu wewnątrz łodzi podwodnej, w powojennym i post-apokaliptycznym scenariuszu, w którym stracili wspomnienia i związek z ziemskim światem. Poprzez metalowe sieci, które wrzucają do wody, ci ocalali zbierają skrawki, na wpół zniszczone przedmioty z ziemi, nie rozpoznają ich, nazw i funkcji, ale zazdrośnie przechowują je w magazynie łodzi podwodnej, skatalogowane według kształtu, koloru i charakterystycznej cechy. Dokumentują wszystko w wielkiej świeckiej księdze, w nadziei, że pewnego dnia, poprzez skojarzenia i złożenia, będą mogli sobie przypomnieć. „Buio” to podróż w mrok otchłani pomiędzy czarnymi dziurami pamięci a pragnieniem przyszłości. Dziurami pamięci a pragnieniem przyszłości, w poszukiwaniu zbawienia.

Historia filmu:
Wybrany we wrześniu 2021 roku do III edycji
„LiberAzioni” Festival of Torino 2021 (Włochy), Buio otrzymuje Wyróżnienie Specjalne „Cinema Giovani”. W październiku 2021 Buio zostaje włączony do programu streamingu programu pierwszej edycji „Granice – Europejski Festiwal Teatru w Więzieniu” (Wrocław – Polonia). W tym samym roku w listopadzie zostaje pokazany w ramach sekcji „Głosy z więzienia” Festiwalu  MedFilmowego, XXVII edycja, w Rzymie. Wybrany i wyświetlany Teatrze Palladium w Rzymie w ramach Krajowego Przeglądu Teatrów w Więzieniu „Destini Inkrociati „, organizowanego przez Coordinamento Nazionale Teatro in Carcere (Krajowy Teatr Koordynacyjny w Więzieniu). 

Tytuł filmu
TUTTO IL MON DO FUORI (Cały świat na zewnątrz)

Rok produkcji: 2021
Czas: 1:16:00
Rodzaj filmu: dokument
Reżyseria: Ignazio Oliva
Scenariusz: Ignazio Oliva
Zdjęcia: Ducio Cimatti

Tytuł filmu
REPUBLIKA CZYTAJĄCYCH LUDZI

Dyskusyjne Kluby Książki
Rok produkcji: 2017
Czas: 47:15
Rodzaj filmu: dokument 
Reżyseria: Marta Węgiel
Scenariusz: Marta Węgiel
Zdjęcia: Jeremi Grzywa, Roman Piotrowski
Producent: Oddział TVP SA w Krakowie

Tytuł filmu
ZAMKNIĘTY ŚWIAT – KOBIETY ZA WIĘZIENNYM MUREM

Rok produkcji: 2021
Czas: 23:00
Rodzaj filmu: dokument fabularyzowany
Reżyseria: Kinga Wasilewska
Scenariusz: Kinga Wasilewska
Zdjęcia: Adam Kossakowski, Maciej Dmowski
Muzyka: Baza muzyczna „Paris Music”
Realizacja: Telewizja Polska S.A. w Warszawie,
Oddział w Bydgoszczy

Opis filmu:
Są matkami, córkami, żonami i siostrami. Popełniły jedne z najcięższych zbrodni i teraz pokutują za swoje winy. W programie poznajmy skazane odsiadujące wieloletnie wyroki za zabicie człowieka. Jak radzą sobie za wysokim murem? Czy dziś żałują tego co zrobiły? Dzięki pracującym w Zakładzie Karnym w Grudziądzu funkcjonariuszom poznajemy specyfikę oddziału zamkniętego, w którym żyją najgroźniejsi przestępcy.

Tytuł filmu
WIERSZ JEST DROGĄ – Wojciech Brzoska.

Drugi koniec wszystkiego.
Rok produkcji: 2017
Czas: 12:00
Rodzaj filmu: impresja dokumentalna
Reżyseria: Dagmara Drzazga
Scenariusz: Dagmara Drzazga
Zdjęcia: Witold Kornaś
Muzyka: Wykorzystano utwory zespołu „Brzoska i Gawroński” oraz fragment teledysku „Wakacje” reż. M i D Proba
Realizacja: TELEWIZJA POLSKA S.A., Oddział Terenowy w Katowicach

Opis filmu:
„Wiersz jest drogą” to cykl impresji filmowych poświęconych współczesnym śląskim poetom. Bohaterem jednego z odcinków jest Wojciech Brzoska, autor kilkunastu tomików poetyckich, wokalista, współzałożyciel zespołu ,,Brzoska i Gawroński”.

Od 2002 roku Brzoska pracuje w Areszcie Śledczym w Katowicach. Jest organizatorem wielu wydarzeń artystycznych dla osadzonych.

Historia filmu:
Cykl „Wiersz jest drogą” otrzymał nagrody na konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, a także Przeglądzie i Konkursie Oddziałów TVP S.A.

Tytuł filmu
SFORA

Rok produkcji: 2022
Czas: 50:00
Rodzaj filmu: dokument
Reżyseria: Tadeusz Chudy
Scenariusz: Bartosz Łuniewski
Zdjęcia: Tadeusz Chudy
Montaż: Krzysztof Nowak, Tadeusz Chudy Produkcja: Rafał Sakowski

Opis filmu:
W świecie, gdzie nie wolno okazywać uczuć kapitan służby więziennej prowadzi kurs opieki nad bezdomnymi psami. Rafał, twardy więzień z wieloletnim wyrokiem pracuje ze swoim podopiecznym Odim, z którym żeby się porozumieć musi nauczyć się języka emocji”. Kiedy kurs się kończy monotonia więziennych krat pozostanie. Czy To wyjątkowe spotkanie człowieka z psem coś w Rafale obudzi. Czy zwierzę w świecie krat może tchnąć życie w martwe dusze osadzonych ? Czy kapitan Tomek znalazł drogę do resocjalizacji i służba w straży więziennej obdarzy go spełnieniem?

Tytuł filmu
GIT

Rok produkcji: 2015
Czas: 1:09:00
Rodzaj filmu: dramat psychologiczny
Reżyseria: Kamil Szymański
Scenariusz: Kamil Szymański
Muzyka: Jacek Mazurkiewicz
Realizacja: MAD HORSE Agencja filmowo-reklamowa

Opis filmu:
Przywódca (mąciciel) Zakładu Karnego w Łęczycy zostaje zamordowany. Dziennikarz śledczy, który z nim rozmawiał tydzień wcześniej, postanawia dojść prawdy.

FILMY AMATORSKIE

Tytuł filmu
TOMEK – SKAZANY ZA ZABÓJSTWO

Rok produkcji: 2021
Czas: 47:23
Rodzaj filmu: dokument
Reżyseria: Michał Zerka
Scenariusz: Michał Zerka
Muzyka: baza Artlist:io

Opis filmu:
Wyjątkowy, ale i dotykający historią świat wokół nas potrafi być często niewidoczny, kiedy to w pogoni za niczym często zapominamy o najważniejszym – MIŁOŚCI!
Każdy człowiek to oddzielna opowieść, o każdym człowieku można stworzyć film, wszyscy jesteśmy niezwykłymi nośnikami uczuć i emocji, historii, które nas tworzą. Te właśnie odczucia postanowiłem wykorzystać, jako narzędzie do pokazanie tego, jak świat odbieram na co dzień i jak doświadczam go własnymi oczami. Nazywam się Michał Zerka, dotychczas zajmowałem się głównie muzyką, jednak w mojej głowie od dawna rodziła się myśl, aby nagrywać filmy o ludziach. 

Tytuł filmu
PSY W SŁUŻBIE WIĘZIENNEJ

Rok produkcji: 2021
Czas: 07:55
Film promocyjny
Reżyseria: st. szer. Kamil Tyburski
Scenariusz: st. szer. Kamil Tyburski
Muzyka: st. szer. Kamil Tyburski

Opis filmu:
Film ukazuje pracę psów w Służbie Więziennej.

Tytuł filmu
SKAZANY – Historia Więźnia i Jego Matki

Rok produkcji: 2022
Czas: 25:18
Reżyseria: Michał Zerka
Scenariusz: Michał Zerka
Muzyka: baza Artlist.io

Opis filmu:
Wyjątkowy, ale i dotykający historią świat wokół nas potrafi być często niewidoczny, kiedy to w pogoni za niczym często zapominamy o najważniejszym – MIŁOŚCI! Każdy człowiek to oddzielna opowieść, o każdym człowieku można stworzyć film, wszyscy jesteśmy niezwykłymi
nośnikami uczuć i emocji, historii, które nas tworzą. Te właśnie odczucia postanowiłem wykorzystać, jako narzędzie do pokazanie tego, tak świat odbieram na co dzień i jak doświadczam go własnymi oczami. Nazywam się Michał Zerka, dotychczas zajmowałem się głównie muzyką, jednak w mojej głowie od dawna rodziła się myśl, aby nagrywać filmy o ludziach.

Tytuł filmu
TEREN MON/TOROWANY CAŁODOBOWO PRZEZ PYTONY

Rok produkcji: 2022
Czas: 10:00
Rodzaj filmu: dokument
Reżyseria: Maciej Lehrfeld
Scenariusz: Maciej Lehrfeld
Zdjęcia: Maciej Lehrfeld

Opis filmu:
Film prezentujący pasję funkcjonariusza SW: miłość do zwierząt kpt. Anny Gąsowskiej, kierownik działu terapeutycznego w Zakładzie Karnym w Tarnowie.

Tytuł filmu
PIES SŁUŻBOWY – wersja dla najmłodszych

Rok produkcji: 2021
Czas: 04:34
Rodzaj filmu: film krótkometrażowy 
Reżyseria: st. szer. Kamil Tyburski
Scenariusz: st. szer. Kamil Tyburski
Muzyka: st. szer. Kamil Tyburski

Opis filmu:
Czym zajmuje się pies specjalny? Jak obchodzimy się z psami? Wersja dla najmłodszych. Film powstał z okazji Dnia Dziecka.

Tytuł filmu
TAJEMNICA PŁOCKIEGO POMET-U

Rok produkcji: 2022
Czas: 19:45
Reżyseria: Krzysztof Kuczyński
Scenariusz: Krzysztof Kuczyński
Zdjęcia: Krzysztof Kuczyński, Hubert Skrzyński Muzyka: wykorzystano fragmenty utworów:
Psycho Killer: wyk. Talking Heads, Autobiografia – wyk. Perfect, Original Soundtrack Theme z filmu Terminator 2, Requiem for a dream. Pozostałe utwory muzyczne z zasobów Audio Jungle.
Efekty specjalne, udźwiękowienie i synchronizacja:
Krzysztof Kuczyński
Realizacja: Krzysztof Kuczyński syn Adama

Opis filmu:
Inspiracją do powstania tego filmu było wyburzenie Przedsiębiorstwa Obróbki Metali nr 3 przy Zakładzie Karnym w Płocku. W pierwszej wersji miała powstać tylko animacja poklatkowa z samego wyburzenia PO MET-u. Stwierdziłem jednak, że samo wyburzenie to jednak za mało, więc obudowałem wszystko „historią nie z tej ziemi”, z czego powstał para-reportaż z mocnym przymrużeniem oka, okraszony nutką fantastyki.

Tytuł filmu
NARKOTYKI I DOPALACZE

Rok produkcji: 2022
Czas: 01:20
Rodzaj filmu: film szkoleniowy/ terapeutyczny;
Reżyseria: Dawid Gawłowski, Michał Paczkowski
Scenariusz: Dawid Gawłowski, Michał Paczkowski
Zdjęcia: Dawid Gawłowski, Michał Paczkowski
Producent: Wychowawca ds. KO w Zakładzie Karnym we Włocławku

Opis filmu:
Skutki używania narkotyków i dopalaczy.

Tytuł filmu
O MATCE

Rok produkcji: 2020
Czas: 09:1 1
Reżyseria: Paweł Szajner
Scenariusz: Eugeniusz Gordziejuk
Zdjęcia: Paweł Szajner
Muzyka: Robert Morawski

Opis filmu:
Wzruszająca poetycka opowieść o wspomnieniach związanych z najważniejszą osobą w życiu osadzonych. Film, zrealizowany w trudnych warunkach – czasie trwania pandemii COVID-19 opowiada o osobistych odczuciach związanych ze słowem „Matka” z perspektywy przebywających w zakładzie karnym bohaterów filmu. A jego dodatkowymi walorami wartymi wspomnienia są zrealizowane przez wychowawców ZK w Koszalinie zdjęcia oraz opracowana i wykonana oprawa muzyczna. (Nieprofesjonaliści).

Tytuł filmu
BEZPIECZEŃSTWO POŻAROWE
W JEDNOSTKACH ORGANIZACYJNYCH SŁUŻBY WIĘZIENNEJ
W POLSCE

Rok produkcji: 2021
Czas: 34:39
Rodzaj filmu: Film szkoleniowy z zakresu ochrony przeciwpożarowej
Reżyseria: Artur Kloza, Grzegorz Olczak, Adam Fijałkowski
Scenariusz: Artur Kloza, Grzegorz Olczak
Zdjęcia: Ze względu na charakter edukacyjny, w filmie wykorzystano różne materiały dotyczące zagadnień Służby Więziennej oraz z tematyki ochrony przeciwpożarowej pochodzące ze służbowych bibliotek oraz z ogólnodostępnych źródeł.
Muzyka: W filmie wykorzystano zasoby na licencji Envato Elements 

Opis filmu:
,,Film przedstawia realne zdarzenia, kt6re mialy miejsce w jednostkach penitencjamych. Powstal na potrzeby szkolenia nowo przyjmowanych funkcjonariuszy, ale tez instruktazu stanowiskowego dla kazdego mundurowego i cywila pracuj cego w wiyzieniu. Film pokazuje jak mamy działać w sytuacjach zagrozenia i że każdy z nas jest zobowiązany do profilaktyki. Jasno wskazuje podział kompetencji i zależnosci osób zajmujących poszczególne stanowiska w odniesieniu do realizacji zadań przeciwpożarowych.”

Anna Łupińska Forum Służby Więziennej Grudzień 2021.

Historia filmu:
,,Od czerwca 2021 roku na polecenie Dyrektora Generalnego Służby Więziennej film stanowi dodatkowe i uzupełniające źródło wiedzy przeciwpożarowej we wszystkich jednostkach organizacyjnych formacji.”

Anna Łupińska Forum Służby Więziennej Grudzień 2021.

Tytuł filmu
NIE JESTEŚ SKAZANY

Rok produkcji: 2022
Czas: 08:26
Rodzaj filmu: reportaż (reportage)
Reżyseria: Grzegorz Czerwicki
Scenariusz: Grzegorz Czerwicki
Zdjęcia: Grzegorz Czerwicki
Muzyka: zasoby Envato Elements

Opis filmu:
Reportaż Grzegorza Czerwickiego opowiadany o jego spotkaniach z osadzonymi w zakładach karnych.

Tytuł filmu
WOLNOŚĆ

Rok produkcji: 2022
Czas: 03:22
Rodzaj filmu: reportaż/ teledysk/
Reżyseria: Andrzej Koryśko, Janusz Buśko
Scenariusz: Andrzej Koryśko
Zdjęcia: Janusz Buśko – realizacja studio „Janusz Lekkiego Terenu”
Muzyka: Zespół więzienny Alien Band

Opis filmu:
Tekst do utworu zrodził się z tęsknoty i nadziei do innego lepszego życia, do wolnego świata, w którym autora nie ma od ponad 20 lat. Przez ten czas autor tekstu zapomniał wiele znanych miejsc z lat młodości, kiedy był wolnym człowiekiem.

W drugim kontekście natchnieniem do napisania utworu był fakt, iż wolność nie jest dana raz na zawsze w każdym znaczeniu. Film nie był prezentowany w innych przeglądach i festiwalach. Muzyka (utwór „Wolność”) do filmu zagrana i nagrana w Zakładzie Karnym w Kamińsku. Zdjęcia do filmu zrealizowane w Zakładzie Karnym w Kamińsku. Powyższe nagrania odbyły się w ramach programu readaptacyjnego „Odkryć świat muzyką” realizowanego w ZK Kamińsk.

Tytuł filmu
SŁUŻBA W WIĘZIENIU

Rok produkcji: 2022
Czas: 28:00
Rodzaj filmu: film promujący służbę w Służbie Więziennej
Reżyseria: Maciej Lehrfeld
Scenariusz: Zespół Prasowy Zakładu Karnego w Tarnowie
Zdjęcia: Maciej Lehrfeld

Opis filmu:
Film przygotowany przez funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Tarnowie mający na celu promocję Służby w Służbie Więziennej, prezentujący wszystkie piony w Służbie oraz specyfikę Zakładu Karnego w Tarnowie.

Tytuł filmu
DWA ŚWIATY

Rok produkcji: 2022
Czas: 23:00
Rodzaj filmu: dokument
Scenariusz i reżyseria: Dawid Tychoń, Patryk Kosior, Krzysztof Żybura
Zdjęcia: Krzysztof Żybura
Muzyka: Krzysztof Żybura

Opis filmu:
Film przedstawia dwóch skazanych, którzy odbywają karę pozbawienia wolności w dwóch różnych systemach. Film powstał w czerwcu 2022r. w Zakładzie Karnym w Wołowie. Producent: Zakład Karny Wołów Opiekun: ppor. Iwona Bawolska.

Tytuł filmu
NIKT TEGO NIE PRZEWIDZIAŁ

Rok produkcji: 2022
Czas: 22:57
Rodzaj filmu: dokument/ bajka;
Reżyseria: Cezary Dec, Iwona Bawolska, Krzysztof Czerniejewski
Scenariusz: Cezary Dec
Zdjęcia: Cezary Dec

Opis filmu:
Bajka opowiadająca historię, która odzwierciedla teraźniejszą sytuację na Ukrainie. Zbieżność wydarzeń i postaci jest często przypadkowa. Producent: Zakład Kamy Wołów Opiekun: mjr Krzysztof Czerniejewski, ppor. Iwona Bawolska.

Tytuł filmu
ROZMOWY NA KOŃCU ŚWIATA

Rok produkcji: 2022
Czas: 15:36
Rodzaj filmu: dokument/ documentary
Reżyseria: Krzysztof Żybura, Cezary Dec
Scenariusz: Krzysztof Żybura, Cezary Dec
Zdjęcia: Krzysztof Żybura
Muzyka: Krzysztof Żybura, Cezary Dec

Opis filmu:
Film opowiada o emocjach jakie przeżywają skazani w trakcie pobytu w Zakładzie. Jest też retrospekcja na temat ich dotychczasowego życia.

Producent: Zakład Karny Wołów
Opiekun: ppor. Iwona Bawolska

Tytuł filmu
THE LEOPOLDOV PRISON TRAGEDY

Rok produkcji: 2021
Czas: 02:29
Rodzaj filmu: krótki dokument/ short documentary
Reżyseria: Lt. M.A. Anna Ragasova
Scenariusz: Lt. M.A. Anna Ragasova
Zdjęcia: Lt. Roman Cimbora
Muzyka: Free licensed music from mixkit.co

Opis filmu:
Tragedia w więzieniu Leopoldov to krótki film dokumentalny, który zabiera widzów dokładnie w miejsca, gdzie 31 lat temu doszło do najkrwawszej tragedii w historii słowackich więzień. W filmie wykorzystano autentyczne nagrania z więzienia uzupełnione o archiwalne zdjęcia z zamieszek, które miały tam miejsce. Film jest nie tylko prawdziwą historią, ale także hołdem dla tych, którzy poświęcili swoje zdrowie i życie w służbie.

Historia filmu:
Film nigdy nie był prezentowany publicznie na żadnej imprezie. Powstał w listopadzie 2021 roku jako wspomnienie tragicznych wydarzeń i został opublikowany a portalach społecznościowych Służby Więziennej i Straży Sądowej.

Tytuł filmu
THE LAST DOOR ON THE LEFT

Rok produkcji: 2022
Czas: 14:00
Rodzaj filmu: film dokumentalny/ documentary
Reżyseria: Florin Brinzei
Scenariusz: Florin Brinzei
Zdjęcia: Florin Brinzei
Muzyka: muzyka wykorzystana w tym filmie jest skomponowana przez Florin Brinzei 

Opis filmu:
Film przedstawia scenę z codziennego programu, jaki realizuje 3 więźniów wybranych do pracy w studiu muzycznym w Zakładzie Karnym w Botosani, w Rumunii. Pokazują oni i wyrażają swoje talenty poprzez muzykę i malarstwo.

Tytuł filmu
PASJA WOLNOŚCI

Rok produkcji: 2022
Czas: 03:10
Rodzaj filmu: reportaż/ dokument;
Reżyseria: Zielony Kadr Marta Pietrzyk
Scenariusz: Zielony Kadr Marta Pietrzyk
Zdjęcia: Marta i Damian Pietrzykowie
Muzyka: Madra Rua – Cody Martin, Licencja Soundstripe

Opis filmu:
Pasja, która uskrzydla, dająca wolność i satysfakcję. Funkcjonariusz służby więziennej zostawiając pracę za murami staje się sokolnikiem.

Tytuł filmu
MIÓD WIELOKRATOWY

Rok produkcji: 2022
Czas: 06:41
Rodzaj filmu: dokument
Reżyseria: por. Marcin Mikita
Scenariusz: Krystian Juśko
Zdjęcia: por. Marcin Mikita
Muzyka: por. Marcin Mikita

Opis filmu:
Film zrealizowany w ramach programu readaptacji
społecznej Bartnik, podczas którego skazani uczą się wykonywać podstawowe prace przy ulu, robią przeglądy, dokarmiają pszczoły, wirują miód i pozyskują wosk.